Część 6 Delegowanie pracowników do Francji
CZĘŚĆ 6
Agencja pracy tymczasowej (APT)
Agencje pracy tymczasowej mające siedzibę poza Francją i udostępniające pracowników tymczasowych przedsiębiorstwu użytkującemu we Francji, poza obowiązkami spoczywającymi na przedsiębiorstwach, które oddelegowują swoich pracowników do Francji, podlegają również następującym obowiązkom specjalnym, które odpowiadają szczegółowym przepisom prawa na temat pracy tymczasowej we Francji i które stosują się do agencji pracy tymczasowej mających siedzibę we Francji.
Przestrzeganie francuskich przepisów szczegółowych dotyczących pracy tymczasowej
Agencje pracy tymczasowej mające siedzibę poza Francją, które udostępniają swoich pracowników tymczasowych francuskim przedsiębiorstwom użytkującym, muszą stosować wszystkie francuskie przepisy dotyczące pracy tymczasowej (zob. : Przepisy dotyczące umowy o pracę tymczasową), w szczególności :
? zasady dotyczące dozwolonych przypadków korzystania z rozwiązania w postaci pracy tymczasowej,
? zasady dotyczące umów zlecenia zawieranych między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem,
? zasady dotyczące umów o udostępnienie zawieranych między agencją pracy tymczasowej a przedsiębiorstwem użytkującym (z obowiązkowymi wzmiankami wymienionymi w artykule L. 1251-43 Kodeksu pracy).
Pracownicy tymczasowi oddelegowani do Francji korzystają z tych samych praw ustawowych i umownych co pozostali pracownicy zaangażowani w przedsiębiorstwie użytkującym, i to zarówno pod względem czasu trwania pracy, zbiorowego wyposażenia (transport, wyżywienie, bony na jedzenie, prysznice, szatnie itp.), jak i wynagrodzenia (ma ono być co najmniej równe z wynagrodzeniem, które pobierałby pracownik przedsiębiorstwa użytkującego o równoważnych kwalifikacjach i na równoważnym stanowisku), co znaczy, że :
? przysługuje im dodatek z tytułu zakończenia świadczenia pracy, przy czym wyjątkiem są tu pracownicy tymczasowi posiadający umowę na czas nieokreślony w państwie ich pochodzenia,
? muszą być wymienieni w jednolitym rejestrze personelu francuskiego przedsiębiorstwa użytkującego,
? muszą być uwzględnieni w ogólnej liczbie zatrudnionych we francuskim przedsiębiorstwie użytkującym.
Sankcje
W przypadku nieprzestrzegania tych przepisów Inspekcja Pracy sporządza stosowny protokół. Agencja pracy tymczasowej podlega wówczas karze grzywny w wymiarze 3750 EUR (w razie recydywy podlega ona karze 7000 EUR i 6 miesięcy pozbawienia wolności).
Dodatkowe dokumenty okazywane w razie kontroli
Do ogólnej listy dokumentów okazywanych Inspekcji w języku francuskim w razie kontroli, należy dodać następujące pozycje :
? dokument poświadczający uzyskanie gwarancji finansowej (lub dowód równoważnego zabezpieczenia w państwie pochodzenia),
? dokumenty zawierające obowiązkowe wzmianki dotyczące umowy zlecenia i udostępnienia.
Gwarancje finansowe
Tak jak każda agencja pracy tymczasowej prowadząca działalność we Francji, tak samo agencja pracy tymczasowej mająca siedzibę za granicą winna wykazać gwarancję finansową ustanowioną w celu zabezpieczenia wypłat wszystkich wynagrodzeń oraz dodatków dla pracowników oddelegowanych, należnych im przez cały okres oddelegowania na terytorium Francji na wypadek niemożności świadczenia z jej strony.
Gwarancja finansowa wynika ze zobowiązania w formie poręczenia ustanowionego przez firmę udzielającą gwarancji wzajemnych lub instytucję udzielającą gwarancji zbiorowych, ewentualnie towarzystwo ubezpieczeniowe, lub bank, lub instytucję finansową mającą siedzibę na terenie Francji, Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, i uprawnioną do udzielania poręczeń i prowadzenia działalności na terytorium Francji.
Gwarancja finansowa ustanowiona za granicą winna zawierać nazwę przedsiębiorstwa będącego gwarantem, jego adres, datę wejścia gwarancji w życie oraz termin jej wygaśnięcia. Powinna ona również zawierać nazwę agencji pracy tymczasowej oraz kwotę będącą przedmiotem gwarancji. Ta kwota powinna pokrywać wszystkie wynagrodzenia, dodatki i należności dla pracowników tymczasowych oddelegowanych na terytorium Francji, w tym również ewentualny dodatek z tytułu zakończenia świadczenia pracy, oraz należność za niewykorzystany urlop.
Dwa egzemplarze dowodu uzyskania tej gwarancji finansowej należy dostarczyć przedsiębiorstwu użytkującemu.
We wszystkich dokumentach dotyczących agencji pracy tymczasowej (umowy o udostępnienie oraz umowy zlecenia) należy obowiązkowo podawać dane dotyczące gwarancji finansowej, jak również obowiązkowy zakres zabezpieczenia (zapłata wynagrodzeń i dodatków do nich, zapłata innych stosownych należności).
Gwarancje uzyskane od przedsiębiorstw mających siedzibę w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii uważa się za równoważne, o ile zapewniają oddelegowanym pracownikom tymczasowym ten sam poziom ochrony co gwarancja finansowa, która powinna być uzyskana przez francuską agencję pracy tymczasowej.
Sankcje
W przypadku braku gwarancji finansowej Inspekcja pracy sporządza stosowany protokół. Agencja pracy tymczasowej podlega wówczas karze grzywny w wysokości 3750 EUR.