Delegowanie pracowników część V
5- Obowiązek pracodawcy względem Inspekcji pracy w zakresie przechowywania i udostępniania dokumentów dotyczących oddelegowanych pracowników i prowadzonej przez niego działalności
Inspekcja pracy jest organem kontrolnym, którego główne zadanie polega na pilnowaniu przestrzegania przepisów prawa pracy we Francji.
Inspektor pracy ma prawo wejścia do zakładu oraz lokali, gdzie pracownicy zdalni wykonują pracę, jak również do miejsc zbiorowego zakwaterowania pracowników (z wyjątkiem pracy zdalnej wykonywanej w lokalach mieszkalnych, chyba że zajmujące je osoby wyrażą na to zgodę). Ma on prawo przepytania pracowników (i każdej osoby, która znajduje się na miejscu kontroli) w celu zebrania danych osobowych (tożsamość, miejsce zamieszkania itp.) oraz informacji na temat warunków pracy i oddelegowania.
W przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa może sporządzić protokół, który zostanie potem przekazany prokuratorowi. Może również stwierdzić uchybienie obowiązkom dotyczącym oddelegowania i zaproponować właściwemu dyrektorowi regionalnemu grzywnę administracyjną. Informuje on wspomnianą osobę o zdarzeniach mogących stanowić przestępstwo karne i podlegających karze grzywny administracyjnej, jak również o grożących jej sankcjach.
Poza tym ogólnym obowiązkiem, aby umożliwić Inspekcji pracy weryfikację przestrzegania zasad oddelegowania, istnieje obowiązek niezwłocznego przedstawienia na żądanie tejże Inspekcji pracy wskazanych w Kodeksie pracy dokumentów w języku francuskim (z kwotami przeliczony mi na euro).
Dokumenty przetłumaczone na język francuski, które muszą być przechowywane i niezwłocznie przedłożone
1- Dokumenty dotyczące sytuacji pracowników oddelegowanych
Pracodawca lub jego przedstawiciel ma obowiązek przechowywania i niezwłocznego okazania Inspekcji pracy wymienionych poniżej dokumentów, które zawierają informacje dotyczące pracowników oddelegowanych.
a) Niezależnie od czasu trwania oddelegowania należy przechowywać następujące dokumenty :
? każdy dokument potwierdzający wypłatę wynagrodzenia,
? wykaz przepracowanych godzin, w którym wyszczególniono początek, koniec i czas trwania pracy każdego pracownika w danym dniu,
? dokument poświadczający ?równoważne? badanie medyczne w kraju pochodzenia,
? ewentualne zezwolenie na pracę umożliwiające pracownikowi będącemu obywatelem państwa trzeciego prowadzenie działalności we Francji
ORAZ
b) w przypadku oddelegowania na co najmniej miesiąc :
rozliczenia wynagrodzenia każdego pracownika oddelegowanego lub równoważny dokument poświadczający wynagrodzenie i zawierający następujące informacje :
1. wynagrodzenie ;
2. okres i godziny pracy, do których odnosi się wynagrodzenie, z rozróżnieniem między godzinami pracy wynagradzanymi według normalnej stawki a godzinami pracy obejmującymi dodatek ;
3. urlop i dni wolne od pracy oraz związane z nimi składniki wynagrodzenia ;
4. zasady odprowadzania składek do kas urlopów i ubezpieczenia przestojów w pracy związanych z niesprzyjającą pogodą, stosownie do przypadku ;
5. W stosownych przypadkach, tytuł branżowego układu zbiorowego pracy mający zastosowanie do pracownika.
LUB
c) w przypadku oddelegowania trwającego krócej niż miesiąc
Każdy dokument poświadczający przestrzeganie wysokości minimalnego wynagrodzenia.
2- Dokumenty dotyczące przedsiębiorstwa, które oddelegowuje pracownika
Pracodawca lub jego przedstawiciel ma obowiązek przechowywania i niezwłocznego okazania Inspekcji pracy wymienionych poniżej dokumentów wykazujących, że przedsiębiorstwo, które oddelegowuje pracowników, rzeczywiście prowadzi główną część działalności w państwie, w którym ma siedzibę.
? Kiedy jest to treścią danego dokumentu ? umowa o pracę lub jakikolwiek równoważny dokument poświadczający zwłaszcza miejsce rekrutacji pracownika,
? każdy dokument poświadczający prawo właściwe dla umowy wiążącej pracodawcę i kontrahenta mającego siedzibę na terenie kraju,
? każdy dokument potwierdzający liczbę zrealizowanych umów, wysokość obrotów osiągniętych przez przedsiębiorstwo w kraju, w którym znajduje się jego siedziba, oraz we Francji.
Jeśli przedsiębiorstwo ma siedzibę poza granicami Unii Europejskiej, dokument poświadczający uregulowanie zobowiązań w zakresie zabezpieczenia społecznego pracowników, tj. w ramach oddelegowania stosownie do międzynarodowej konwencji o zabezpieczeniu społecznym zawartej z Francją albo ? w przypadku braku właściwej konwencji ? poświadczenie złożenia deklaracji dotyczącej zabezpieczenia społecznego, wystawione przez Krajowe Centrum Firm Zagranicznych i nie starsze niż sześć miesięcy.
Te dokumenty powinny być przechowywane na terytorium Francji (w miejscu pracy lub, w przypadku braku takiej fizycznej możliwości, w każdym innym miejscu dostępnym dla przedstawiciela), chyba że istnieją warunki umożliwiające natychmiastowy dostęp i wgląd do nich z Francji (na przykład dostęp zdalny przez stronę internetową). W praktyce dokumenty te mogą być przekazane funkcjonariuszowi organu kontrolnego w postaci papierowej lub elektronicznej.
Sankcje
1) Niedopełnienie obowiązku okazania tych dokumentów przetłumaczonych na język francuski podlega karze grzywny administracyjnej, która może wynieść maksymalnie 4000 EUR na każdego oddelegowanego pracownika (8000 EUR w przypadku recydywy popełnionej w ciągu dwóch lat), a łączny wymiar kary nie może przekroczyć kwoty 500 000 EUR.
2) Organ władzy administracyjnej, tj. DIRECCTE, może podjąć decyzję o zawieszeniu wykonywania świadczenia usług maksymalnie przez miesiąc w sytuacji, gdy pracodawca nie okazuje Inspekcji pracy dokumentów przetłumaczonych na język francuski, które miały posłużyć do kontroli przestrzegania wysokości minimalnego ustawowego wynagrodzenia, minimalnego dobowego i tygodniowego odpoczynku oraz maksymalnego czasu pracy w ciągu doby i tygodnia. Tak będzie w przypadku, gdy celowo okazuje on dokumenty zawierające błędne informacje.
3) Utrudnianie agentowi organu kontrolnego Inspekcji pracy wykonywania obowiązków stanowi występek podlegający karze pozbawienia wolności w wymiarze jednego roku oraz karze grzywny w wymiarze 37 500 EUR.